OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
-
- Site Admin
- Posts: 1189
- Joined: Wed Apr 15, 2020 9:24 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
There are going to be some long road trips in district play. You have Anthony in the west with no one around them. What do they do with Saratoga West Hardin all by themselves in the southeast corner of the state?
-
- Site Admin
- Posts: 1189
- Joined: Wed Apr 15, 2020 9:24 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
Here is my Stab at Division I
District 1
Highland Park
Panhandle
Sanford-Fitch
Stratford
West Texas
District 2
Farwell
Floydada
New Deal
Olton
Post
Sundown
Tahoka
District 3
Anthony
Christoval
Colorado City
Forsan
Ozona
Reagen Co
Sonora
District 4
Anson
Bangs
Coleman
Cisco
Hawley
Stamford
Winters
District 5
Alvord
De Leon
Nocona
Olney
Tolar
TCLA-Arlington
District 6
Cooper
Honey Grove
Quinlan Boles
Tioga
Tom Bean
Trenton
Whitewright
Wolfe City
District 7
Bosqueville
Bruceville-Eddy
Crawford
Hamilton
Moody
Rio Vista
Valley Mills
District 8
Axtell
Italy
Itasca
Marlin
Riesel
Rosebud-Lott
District 9
Alba-Golden
Big Sandy
Bogata Rivercrest
Como-Pickton
Harleton
Hawkins
Ore City
Union Grove
District 10
Beckville
Frankston
Garrison
Grapeland
Joaquin
Timpson
District 11
Corrigan-Camden
Groveton
San Augustine
Shelbyville
West Sabine
West Hardin
District 12
Cayuga
Centerville
Cross Roads
Hearne
Jewett Leon
Kerens
Normangee
District 13
Flatonia
Ganado
Holland
Schulenberg
Shiner
Thorndale
Thrall
Weimar
District 14
Goldthwaite
Harper
Johnson City
Junction
Mason
San Saba
District 15
Bloomington
Kenedy
Refugio
Skidmore-Tynan
Stockdale
Three Rivers
District 16
Ben Bolt
Freer
La Villa
Premont
Rivera Kaufer
Santa Maria
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewe ... 747258&z=7
District 1
Highland Park
Panhandle
Sanford-Fitch
Stratford
West Texas
District 2
Farwell
Floydada
New Deal
Olton
Post
Sundown
Tahoka
District 3
Anthony
Christoval
Colorado City
Forsan
Ozona
Reagen Co
Sonora
District 4
Anson
Bangs
Coleman
Cisco
Hawley
Stamford
Winters
District 5
Alvord
De Leon
Nocona
Olney
Tolar
TCLA-Arlington
District 6
Cooper
Honey Grove
Quinlan Boles
Tioga
Tom Bean
Trenton
Whitewright
Wolfe City
District 7
Bosqueville
Bruceville-Eddy
Crawford
Hamilton
Moody
Rio Vista
Valley Mills
District 8
Axtell
Italy
Itasca
Marlin
Riesel
Rosebud-Lott
District 9
Alba-Golden
Big Sandy
Bogata Rivercrest
Como-Pickton
Harleton
Hawkins
Ore City
Union Grove
District 10
Beckville
Frankston
Garrison
Grapeland
Joaquin
Timpson
District 11
Corrigan-Camden
Groveton
San Augustine
Shelbyville
West Sabine
West Hardin
District 12
Cayuga
Centerville
Cross Roads
Hearne
Jewett Leon
Kerens
Normangee
District 13
Flatonia
Ganado
Holland
Schulenberg
Shiner
Thorndale
Thrall
Weimar
District 14
Goldthwaite
Harper
Johnson City
Junction
Mason
San Saba
District 15
Bloomington
Kenedy
Refugio
Skidmore-Tynan
Stockdale
Three Rivers
District 16
Ben Bolt
Freer
La Villa
Premont
Rivera Kaufer
Santa Maria
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewe ... 747258&z=7
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
That’s a good one, I did one too. And I have an 8 team district as well… don’t think there is any way around that…
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
-
- Site Admin
- Posts: 1189
- Joined: Wed Apr 15, 2020 9:24 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
I started with 6 team districts - had District 14 in Region II, had everything just about done except Region III and realized I had nearly 40 teams left! Added a couple to Region I, moved some into Region II, made district 8 to complete Region II. For the most part UIL does try to balance the size of the regions. Don't like my District 5, pretty much teams I didn't know what to do with so they became D5!
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
That happened to me in east Texas when I realized where Hardin was and that I had like 10 teams left…
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
-
- Site Admin
- Posts: 1189
- Joined: Wed Apr 15, 2020 9:24 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
I thought about sending Hardin to your district but would like to think UIL isn't going to make schools drive through Houston during rush hour traffic!!Comanchealumni06 wrote: ↑Thu Dec 09, 2021 5:12 pm That happened to me in east Texas when I realized where Hardin was and that I had like 10 teams left…
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
Here is my what I would go with. I might not be fair with only 24 teams in Region and 29 in Region 3, but it seemed best for travel. Some teams are going to have to travel no matter what. Windthorstfan the map helped alot. District 10 in my prediction would be very tough.
Region 1(24)
District 1(6)
Highland Park
Panhandle
Sanford-Fitch
Stratford
West Texas
Farewell
District 2(6)
Floydada
New Deal
Olton
Post
Sundown
Tahoka
District 3(5)
Anthony
Colorado City
Forsan
Ozona
Reagen Co
District 4(7)
Olney
Anson
Tolar
Cisco
Hawley
Stamford
De Leon
Region 2(27)
District 5(7)
Alvord
Nocona
TCLA-Arlington
Tioga
Tom Bean
Trenton
Whitewright
District 6(7)
Cooper
Honey Grove
Quinlan Boles
Wolfe City
Alba-Golden
Bogata Rivercrest
Como-Pickton
District 7(6)
Goldthwaite
San Saba
Hamilton
Bangs
Coleman
Winters
District 8(7)
Rio Vista
Valley Mills
Bosqueville
Crawford
Axtell
Italy
Itasca
Region3(29)
District 9(8)
Kerens
Cross Roads
Cayuga
Frankston
Big Sandy
Hawkins
Ore City
Union Grove
District 10(8)
Harleton
Beckville
Garrison
Joaquin
Timpson
San Augustine
Shelbyville
West Sabine
District 11(6)
Moody
Bruceville-Eddy
Marlin
Riesel
Rosebud-Lott
Hearne
District 12(7)
West Hardin
Groveton
Corrigan-Camden
Grapeland
Centerville
Jewett Leon
Normangee
Region 4(26)
District 13(6)
Christoval
Sonora
Harper
Johnson City
Junction
Mason
District 14(7)
Flatonia
Holland
Schulenberg
Shiner
Thorndale
Thrall
Weimar
District 15(7)
Ganado
Bloomington
Kenedy
Refugio
Skidmore-Tynan
Stockdale
Three Rivers
District 16(6)
Ben Bolt
Freer
La Villa
Premont
Rivera Kaufer
Santa Maria
Region 1(24)
District 1(6)
Highland Park
Panhandle
Sanford-Fitch
Stratford
West Texas
Farewell
District 2(6)
Floydada
New Deal
Olton
Post
Sundown
Tahoka
District 3(5)
Anthony
Colorado City
Forsan
Ozona
Reagen Co
District 4(7)
Olney
Anson
Tolar
Cisco
Hawley
Stamford
De Leon
Region 2(27)
District 5(7)
Alvord
Nocona
TCLA-Arlington
Tioga
Tom Bean
Trenton
Whitewright
District 6(7)
Cooper
Honey Grove
Quinlan Boles
Wolfe City
Alba-Golden
Bogata Rivercrest
Como-Pickton
District 7(6)
Goldthwaite
San Saba
Hamilton
Bangs
Coleman
Winters
District 8(7)
Rio Vista
Valley Mills
Bosqueville
Crawford
Axtell
Italy
Itasca
Region3(29)
District 9(8)
Kerens
Cross Roads
Cayuga
Frankston
Big Sandy
Hawkins
Ore City
Union Grove
District 10(8)
Harleton
Beckville
Garrison
Joaquin
Timpson
San Augustine
Shelbyville
West Sabine
District 11(6)
Moody
Bruceville-Eddy
Marlin
Riesel
Rosebud-Lott
Hearne
District 12(7)
West Hardin
Groveton
Corrigan-Camden
Grapeland
Centerville
Jewett Leon
Normangee
Region 4(26)
District 13(6)
Christoval
Sonora
Harper
Johnson City
Junction
Mason
District 14(7)
Flatonia
Holland
Schulenberg
Shiner
Thorndale
Thrall
Weimar
District 15(7)
Ganado
Bloomington
Kenedy
Refugio
Skidmore-Tynan
Stockdale
Three Rivers
District 16(6)
Ben Bolt
Freer
La Villa
Premont
Rivera Kaufer
Santa Maria
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
I made Anthony's District only 5 teams to cut down on the travel.
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
I’m thinking there will only be 5 teams there too. Just not sure which way they’ll go. Forsan and Colorado City, or Christoval and Sonora?
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: OFFICAL UIL ENROLLMENT NUMBERS FOR REALIGNMENT.
Here is my stab at D1:
Region 1 (25)
District 1 (5)
Stratford
West Texas
Sanford-Fritch
Panhandle
Amarillo Highland Park
District 2 (7)
Farwell
Olton
Floydada
New Deal
Sundown
Tahoka
Post
District 3 (5)
Colorado City
Reagan County
Forsan
Ozona
Anthony
District 4 (8)
Stamford
Anson
Hawley
Winters
Cisco
Coleman
Bangs
DeLeon
Region 2 (27)
District 5 (6)
Hamilton
Valley Mills
Crawford
Moody
Bosqueville
Bruceville-Eddy
District 6 (7)
Olney
Tolar
Nocona
Alvord
Rio Vista
TLCA-Arlington
Tioga
District 7 (6)
Itasca
Italy
Axtell
Riesel
Marlin
Rosebud-Lott
District 8 (8)
Tom Bean
Whitewright
Trenton
Quinlan-Boles
Wolfe City
Honey Grove
Cooper
Alba-Golden
Region 3 (28)
District 9 (7)
Como-Pickton
Rivercrest
Hawkins
Big Sandy
Union Grove
Ore City
Harleton
District 10 (7)
Beckville
Joaquin
Timpson
Garrison
Shelbyville
San Augustine
West Sabine
District 11 (7)
Kerens
Cross Roads
Frankston
Cayuga
Grapeland
Groveton
Corrigan-Camden
District 12 (7)
Holland
Hearne
Normangee
Thrall
Thorndale
Jewett-Leon
Centerville
Region 4 (26)
District 13 (6)
West Hardin
Weimar
Schulenburg
Flatonia
Shiner
Ganado
District 14 (8)
Christoval
Sonora
Junction
Goldthwaite
San Saba
Mason
Harper
Johnson City
District 15 (6)
Stockdale
Kenedy
Three Rivers
Skidmore-Tynan
Refugio
Bloomington
District 16 (6)
Freer
Ben Bolt
Premont
Riviera-Kaufer
La Villa
Santa Maria
Region 1 (25)
District 1 (5)
Stratford
West Texas
Sanford-Fritch
Panhandle
Amarillo Highland Park
District 2 (7)
Farwell
Olton
Floydada
New Deal
Sundown
Tahoka
Post
District 3 (5)
Colorado City
Reagan County
Forsan
Ozona
Anthony
District 4 (8)
Stamford
Anson
Hawley
Winters
Cisco
Coleman
Bangs
DeLeon
Region 2 (27)
District 5 (6)
Hamilton
Valley Mills
Crawford
Moody
Bosqueville
Bruceville-Eddy
District 6 (7)
Olney
Tolar
Nocona
Alvord
Rio Vista
TLCA-Arlington
Tioga
District 7 (6)
Itasca
Italy
Axtell
Riesel
Marlin
Rosebud-Lott
District 8 (8)
Tom Bean
Whitewright
Trenton
Quinlan-Boles
Wolfe City
Honey Grove
Cooper
Alba-Golden
Region 3 (28)
District 9 (7)
Como-Pickton
Rivercrest
Hawkins
Big Sandy
Union Grove
Ore City
Harleton
District 10 (7)
Beckville
Joaquin
Timpson
Garrison
Shelbyville
San Augustine
West Sabine
District 11 (7)
Kerens
Cross Roads
Frankston
Cayuga
Grapeland
Groveton
Corrigan-Camden
District 12 (7)
Holland
Hearne
Normangee
Thrall
Thorndale
Jewett-Leon
Centerville
Region 4 (26)
District 13 (6)
West Hardin
Weimar
Schulenburg
Flatonia
Shiner
Ganado
District 14 (8)
Christoval
Sonora
Junction
Goldthwaite
San Saba
Mason
Harper
Johnson City
District 15 (6)
Stockdale
Kenedy
Three Rivers
Skidmore-Tynan
Refugio
Bloomington
District 16 (6)
Freer
Ben Bolt
Premont
Riviera-Kaufer
La Villa
Santa Maria
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022