Basketball 22/23
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Basketball 22/23
Idk any rankings, I’ll search em and post them later. I just know the lady Comanches are off to a hot start. They’re 12-2 to start the season. Only lost one senior from last year. So there is some excitement in Comancheland for our lady basketball team! Go Shiner!
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
Here are the TABC rankings as of 12-12-22
Class 2A
1. New Home (12-2)
2. Nocona (14-0)
3. Lipan (14-2)
4. Martins Mill (10-4)
5. Evadale (17-1)
6. Gruver (8-3)
7. Weimar (8-1)
8. Panhandle (11-5)
9. Chireno (18-2)
10. Tenaha (14-2)
11. Goldthwaite (10-0)
12. Skidmore Tynan (18-0)
13. Sundown (12-3)
14. LaPoynor (11-2)
15. Farwell (9-3)
16. Ropes (13-2)
17. Windthorst (10-2)
18. Harper (11-2)
19. Dallardsville Big Sandy (14-3)
20. Seymour (12-1)
21. Cisco (8-3)
22. Roscoe (10-0)
23. Muenster (10-5)
24. Woden (10-4)
25. Falls City (14-6)
Class 2A
1. New Home (12-2)
2. Nocona (14-0)
3. Lipan (14-2)
4. Martins Mill (10-4)
5. Evadale (17-1)
6. Gruver (8-3)
7. Weimar (8-1)
8. Panhandle (11-5)
9. Chireno (18-2)
10. Tenaha (14-2)
11. Goldthwaite (10-0)
12. Skidmore Tynan (18-0)
13. Sundown (12-3)
14. LaPoynor (11-2)
15. Farwell (9-3)
16. Ropes (13-2)
17. Windthorst (10-2)
18. Harper (11-2)
19. Dallardsville Big Sandy (14-3)
20. Seymour (12-1)
21. Cisco (8-3)
22. Roscoe (10-0)
23. Muenster (10-5)
24. Woden (10-4)
25. Falls City (14-6)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
TABC rankings as of 12/19/22
Class 2A
1. New Home (14-3)
2. Nocona (16-0)
3. Lipan (16-2)
4. Martins Mill (10-4)
5. Evadale (18-1)
6. Gruver (10-3)
7. Weimar (9-3)
8. Panhandle (12-5)
9. Chireno (19-2)
10. Tenaha (16-2)
11. Goldthwaite (10-0)
12. Skidmore Tynan (20-0)
13. Sundown (13-4)
14. LaPoynor (18-2)
15. Farwell (14-3)
16. Ropes (14-3)
17. Windthorst (11-2)
18. Harper (11-3)
19. Dallardsville Big Sandy (15-3)
20. Seymour (13-1)
21. Cisco (9-3)
22. Roscoe (10-0)
23. Muenster (12-5)
24. Woden (12-2)
25. Falls City (16-6)
Class 2A
1. New Home (14-3)
2. Nocona (16-0)
3. Lipan (16-2)
4. Martins Mill (10-4)
5. Evadale (18-1)
6. Gruver (10-3)
7. Weimar (9-3)
8. Panhandle (12-5)
9. Chireno (19-2)
10. Tenaha (16-2)
11. Goldthwaite (10-0)
12. Skidmore Tynan (20-0)
13. Sundown (13-4)
14. LaPoynor (18-2)
15. Farwell (14-3)
16. Ropes (14-3)
17. Windthorst (11-2)
18. Harper (11-3)
19. Dallardsville Big Sandy (15-3)
20. Seymour (13-1)
21. Cisco (9-3)
22. Roscoe (10-0)
23. Muenster (12-5)
24. Woden (12-2)
25. Falls City (16-6)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
January 2nd, 2023 rankings
Class 2A
1. Nocona (22-0)
2. New Home (17-4)
3. Lipan (19-3)
4. Chireno (21-2)
5. Tenaha (21-2)
6. Skidmore Tynan (24-2)
7. LaPoynor (18-2)
8. Farwell (19-3)
9. Ropes (18-3)
10. Martins Mill (11-5)
11. Evadale (19-4)
12. Gruver (13-5)
13. Weimar (12-5)
14. Panhandle (15-7)
15. Goldthwaite (11-0)
16. Sundown (15-5)
17. Windthorst (16-2)
18. Quanah (14-5)
19. Dallardsville Big Sandy (19-3)
20. Seymour (15-3)
21. Cisco (13-5)
22. Roscoe (10-1)
23. Muenster (16-6)
24. Woden (15-6)
25. Falls City (18-6)
Class 2A
1. Nocona (22-0)
2. New Home (17-4)
3. Lipan (19-3)
4. Chireno (21-2)
5. Tenaha (21-2)
6. Skidmore Tynan (24-2)
7. LaPoynor (18-2)
8. Farwell (19-3)
9. Ropes (18-3)
10. Martins Mill (11-5)
11. Evadale (19-4)
12. Gruver (13-5)
13. Weimar (12-5)
14. Panhandle (15-7)
15. Goldthwaite (11-0)
16. Sundown (15-5)
17. Windthorst (16-2)
18. Quanah (14-5)
19. Dallardsville Big Sandy (19-3)
20. Seymour (15-3)
21. Cisco (13-5)
22. Roscoe (10-1)
23. Muenster (16-6)
24. Woden (15-6)
25. Falls City (18-6)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
January 9th, 2023 rankings
Class 2A
1. Nocona (24-0)
2. New Home (19-4)
3. Lipan (20-3)
4. Chireno (22-2)
5. Tenaha (22-2)
6. Skidmore Tynan (26-2)
7. Ropes (18-3)
8. Martins Mill (12-5)
9. Evadale (20-4)
10. Panhandle (16-7)
11. LaPoynor (20-3)
12. Farwell (20-4)
13. Gruver (15-5)
14. Windthorst (18-2)
15. Quanah (14-5)
16. Dallardsville Big Sandy (20-4)
17. Seymour (17-3)
18. Goldthwaite (11-1)
19. Cisco (13-5)
20. Roscoe (19-4)
21. Muenster (16-6)
22. Premont (17-6)
23. Sundown (15-6)
24. Woden (17-6)
25. Falls City (20-6)
Class 2A
1. Nocona (24-0)
2. New Home (19-4)
3. Lipan (20-3)
4. Chireno (22-2)
5. Tenaha (22-2)
6. Skidmore Tynan (26-2)
7. Ropes (18-3)
8. Martins Mill (12-5)
9. Evadale (20-4)
10. Panhandle (16-7)
11. LaPoynor (20-3)
12. Farwell (20-4)
13. Gruver (15-5)
14. Windthorst (18-2)
15. Quanah (14-5)
16. Dallardsville Big Sandy (20-4)
17. Seymour (17-3)
18. Goldthwaite (11-1)
19. Cisco (13-5)
20. Roscoe (19-4)
21. Muenster (16-6)
22. Premont (17-6)
23. Sundown (15-6)
24. Woden (17-6)
25. Falls City (20-6)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
Shiner girls beat Bloomington 32-12 last night. They’re now 9-0 in district and have a legit shot at winning district and making another solid playoff run! Go ladies!
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
TABC Girls rankings 1-23-23
Class 2A
1. Nocona (28-0)
2. New Home (23-4)
3. Lipan (24-3)
4. Chireno (26-2)
5. Tenaha (26-2)
6. Skidmore Tynan (30-2)
7. Martins Mill (15-5)
8. Panhandle (20-7)
9. LaPoynor (24-4)
10. Farwell (24-4)
11. Gruver (19-5)
12. Dallardsville Big Sandy (24-4)
13. Muenster (22-6)
14. Windthorst (21-3)
15. Premont (20-6)
16. Sundown (20-7)
17. Falls City (24-6)
18. Shiner (22-3)
19. Merit Bland (22-4)
20. Timpson (22-8)
21. Goldthwaite (21-3)
22. Wellington (17-9)
23. Ropes (22-5)
24. Cisco (21-6)
25. Timpson (22-8)
Shiner for the first time cracks their top 25 this season. And Timpson for some reason is ranked both 20th and 25th lol!
Class 2A
1. Nocona (28-0)
2. New Home (23-4)
3. Lipan (24-3)
4. Chireno (26-2)
5. Tenaha (26-2)
6. Skidmore Tynan (30-2)
7. Martins Mill (15-5)
8. Panhandle (20-7)
9. LaPoynor (24-4)
10. Farwell (24-4)
11. Gruver (19-5)
12. Dallardsville Big Sandy (24-4)
13. Muenster (22-6)
14. Windthorst (21-3)
15. Premont (20-6)
16. Sundown (20-7)
17. Falls City (24-6)
18. Shiner (22-3)
19. Merit Bland (22-4)
20. Timpson (22-8)
21. Goldthwaite (21-3)
22. Wellington (17-9)
23. Ropes (22-5)
24. Cisco (21-6)
25. Timpson (22-8)
Shiner for the first time cracks their top 25 this season. And Timpson for some reason is ranked both 20th and 25th lol!
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
Shiner girls have won district 28-2A! They’ve clinched and are 10-0 in district play.
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
TABC Rankings 1/30/23
Class 2A
1. Nocona (30-0)
2. New Home (24-4)
3. Lipan (25-3)
4. Tenaha (28-2)
5. Skidmore Tynan (31-2)
6. Martins Mill (17-5)
7. Panhandle (22-7)
8. Chireno (27-3)
9. Gruver (21-5)
10. Dallardsville Big Sandy (26-4)
11. Muenster (23-6_
12. Windthorst (23-3)
13. Premont (22-6)
14. Farwell (25-5)
15. Falls City (26-6)
16. Shiner (22-3)
17. LaPoynor (24-6)
18. Sundown (21-8)
19. Merit Bland (22-4)
20. Timpson (24-8)
21. Goldthwaite (21-3)
22. Ropes (24-5)
23. Cisco (23-6)
24. Clarendon (18-4)
25. Flatonia (24-4)
Class 2A
1. Nocona (30-0)
2. New Home (24-4)
3. Lipan (25-3)
4. Tenaha (28-2)
5. Skidmore Tynan (31-2)
6. Martins Mill (17-5)
7. Panhandle (22-7)
8. Chireno (27-3)
9. Gruver (21-5)
10. Dallardsville Big Sandy (26-4)
11. Muenster (23-6_
12. Windthorst (23-3)
13. Premont (22-6)
14. Farwell (25-5)
15. Falls City (26-6)
16. Shiner (22-3)
17. LaPoynor (24-6)
18. Sundown (21-8)
19. Merit Bland (22-4)
20. Timpson (24-8)
21. Goldthwaite (21-3)
22. Ropes (24-5)
23. Cisco (23-6)
24. Clarendon (18-4)
25. Flatonia (24-4)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
- Comanchealumni06
- Ambassador Region 4
- Posts: 1825
- Joined: Mon Apr 13, 2020 11:14 pm
Re: Basketball 22/23
TABC rankings from 2/6/23
Class 2A
1. Nocona (32-0)
2. New Home (26-4)
3. Lipan (27-3)
4. Tenaha (29-2)
5. Skidmore Tynan (33-2)
6. Martins Mill (25-6)
7. Panhandle (24-7)
8. Chireno (28-3)
9. Gruver (23-5)
10. Dallardsville Big Sandy (28-4)
11. Muenster (24-6)
12. Premont (24-6)
13. Farwell (26-5)
14. Falls City (28-6)
15. Shiner (26-3)
16. LaPoynor (26-6)
17. Sundown (22-8)
18. Merit Bland (24-4)
19. Timpson (26-8)
20. Goldthwaite (23-3)
21. Wellington (21-9)
22. Stamford (17-4)
23. Clarendon (26-6)
24. Windthorst (24-4)
25. Flatonia (24-4)
Class 2A
1. Nocona (32-0)
2. New Home (26-4)
3. Lipan (27-3)
4. Tenaha (29-2)
5. Skidmore Tynan (33-2)
6. Martins Mill (25-6)
7. Panhandle (24-7)
8. Chireno (28-3)
9. Gruver (23-5)
10. Dallardsville Big Sandy (28-4)
11. Muenster (24-6)
12. Premont (24-6)
13. Farwell (26-5)
14. Falls City (28-6)
15. Shiner (26-3)
16. LaPoynor (26-6)
17. Sundown (22-8)
18. Merit Bland (24-4)
19. Timpson (26-8)
20. Goldthwaite (23-3)
21. Wellington (21-9)
22. Stamford (17-4)
23. Clarendon (26-6)
24. Windthorst (24-4)
25. Flatonia (24-4)
Shiner Comanches
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022
State Champs
Football 1986, 2004, 2020, 2021
Softball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016
Baseball 1981, 1992, 2002, 2004
Tennis Mixed Doubles 2007
Track Girls Team 2016 Boys Team 2021
Marching Band 2013, 2022